Народні депутати України від Запорізького регіону мають намір лобіювати його на найвищому рівні.
Останній день нинішнього літа ознаменувався одразу двома важливими подіями в житті козацтва: на території історико-культурного комплексу “700-літній Запорозький дуб” у м. Запоріжжі відбулися засідання Ради отаманів України та Синодального відділу у справах пастирської опіки козацтва Української Православної Церкви (УПЦ МП).
Місце проведення обох заходів обрано не випадково. Воно є воістину священним для всіх козаків нашої країни, для яких вірне служіння Церкві Христовій і Вітчизні є сенсом усього їхнього життя. Саме тут 1648 року Богдан Хмельницький провів Раду перед доленосним переможним походом на Жовті Води. Тут же після розгрому Січі продовжував жити дух Старого Запоріжжя, дбайливо збережений такими подвижниками, як знаменитий за радянських часів дід Никифор Дейкун. Тут же базується Всеукраїнська федерація традиційних козацьких бойових мистецтв “Спас”, якій місто віддало в довгострокову оренду цей заповідний куточок селища Верхня Хортиця.
Тож 31 серпня Президент ВФ “Спас” полковник Війська Запорозького Олександр Притула виступив у ролі привітної сторони, що приймає. Для отаманів і священнослужителів, присутніх того дня в ІКК “700-річний Запорізький дуб”, Олександр Леонтійович провів захопливу екскурсію. І оскільки багато гостей були тут уперше, побачене й почуте стало для них справжнім відкриттям.
Почалися ж обидва планові заходи з молебню на початок доброї справи, який Високопреосвященніший Лука, архієпископ Запорізький і Мелітопольський, звершив в унікальному Свято-Покровському козачому храмі, зведеному над руслом степової річки Верхня Хортиця. Унікальність цього спрямованого вгору храму не тільки в тому, що він наче ширяє над проточними швидкими водами, а й у тому, що його стіни прикрашені мозаїчними портретами багатьох видатних гетьманів Війська Запорозького і кошових отаманів Січі.
Після того, як владика Лука благословив присутніх на плідну працю, священнослужителі відійшли до нещодавно зведеної будівлі Православної дитячої козачої школи, яка є точною копією справжнього січового куреня, а члени Ради отаманів України – до адміністративного корпусу ІКК.
Основне питання порядку денного ІХ-го засідання РАУ, що проходило під головуванням Президента Всеукраїнської федерації “Спас” Олександра Притули – розгляд проєкту Закону України “Про козацтво України”.
Верховний отаман Спілки козаків України – “Військо Запорозьке” Олександр Панченко доповів отаманам – членам РАУ про підсумки роботи робочої групи з підготовки законопроєкту, до складу якої входили Валерій Баранчиков (Військовий отаман Міжнародної спілки Козацьких Військ України та Закордону), Володимир Черкашин (Верховний отаман Кримської козачої спілки), Олександр Панченко, Вадим Жмурін (Верховний отаман Спілки козацьких організацій України), Олександр Луценко (Верховний отаман ВГО “Православне козацтво”), Олександр Притула та Павло Путій (перший помічник Верховного отамана МГО “Об’єднана рада українського і зарубіжного козацтва”), і довів ключові положення його нової редакції (В. Жмурін електронною поштою заздалегідь розіслав текст законопроекту всім членам РАУ для ознайомлення та опрацювання).
За словами Олександра Владиславовича, це вже 4-й варіант багатостраждального документа, який на 90% базується на його попередній редакції, відомій як законопроект В’ячеслава Богуслаєва – Юрія Мірошниченка – Станіслава Аржевітіна – Ярослава Сухого.
Проєкт закону складається з шести розділів і 18 статей. У преамбулі зазначено, що цей Закон визначає засади відновлення та розвитку козацтва на території України, особливості утворення та діяльності козацьких організацій, їх об’єднань та створює відповідні умови для реалізації потенціалу козацької ідеї, підвищення ролі членів козацьких організацій (козаків України), козацьких організацій та їх об’єднань у відновленні історичних традицій Українського народу.
Проєкт закону передбачає таку структуру взаємодії козацьких об’єднань з органами державної влади та місцевого самоврядування: Всеукраїнська Козача Рада (ВКР) як вищий представницький орган козацьких організацій всеукраїнського рівня; Рада отаманів України при Президенті України (свого роду постійна діюча колегія); Державна козача служба (ДКС) при Кабінеті Міністрів (свого роду виконком, або штаб) з територіальними відділеннями ДКС в областях. На думку багатьох промовців, така модель взаємодії між козацтвом і державою зрушить з мертвої точки, по-перше, їхні нинішні відносини, а по-друге, розвиток самого козацтва як широкого всенародного руху.
Після нетривалої дискусії Рада отаманів України одноголосно ухвалила резолюцію:
– Затвердити проект Закону України “Про козацтво України” в цілому.
– Запропонувати Верховній раді України розглянути до прийняття Закону України “Про козацтво України”.
– Затвердити робочу групу від ради отаманів України для співпраці з Верховною радою України щодо прийняття Закону України “Про козацтво України”.
– Звернутися до народних депутатів України з проханням, підтримати та ініціювати прийняття Закону України “Про козацтво України”.
Під час роботи РАУ Верховний отаман МГО “Гвардія Українського козацтва” Валентин Антіпов і Верховний отаман МСК “Козацтво Запорозьке імені отамана Близнюка” Сергій Жуков порушили питання про внутрішню дисципліну членів Ради. Вони запропонували створити дисциплінарну комісію, яка проведе моніторинг участі в засіданнях РАУ її членів і за результатами моніторингу ухвалити рішення про виключення зі складу Ради тих організацій, керівники (або повноважні представники) яких ігнорують її засідання.
Рішучість отаманів позбутися “баласту” відбилася і в порядку денному, затвердженому на наступне, Х-ме засідання РАУ, що відбудеться в останню суботу листопада в Чигирині:
– Про внутрішню дисципліну роботи РАУ.
– Про створення дисциплінарної комісії РАУ.
– Про затвердження складу робочої групи від Ради отаманів України для співпраці з Верховною Радою України щодо прийняття Закону України “Про козацтво України”.
– Різне.
Координатором – відповідальним за підготовку та проведення чергового засідання РАУ обрано гетьмана ВГО “Соборне гетьманське козацтво” Олександра Костюка.
Як розповів нам Військовий священик СкУ-“ВЗ” – заступник голови Синодального відділу УПЦ (МП) у справах душпастирської опіки козацтва протоієрей Андрій Кузьмін, у виїзному його засіданні взяли участь священнослужителі з тих єпархій, на території яких діють вірні їй козачі спілки. По суті, це військові духівники, які відповідають за релігійно-моральне виховання особового складу козацьких об’єднань, що декларують свою прихильність канонічному Православ’ю.
Високопреосвященніший Лука, архієпископ Запорізький і Мелітопольський, який очолює Синодальний відділ Української православної Церкви у справах пастирської опіки козацтва, наголосив на важливості особистості духівника, його морального авторитету серед козаків: “Домогтися реальних змін у ставленні суспільства до козацтва, можна лише в тому разі, якщо священноначаліє першим стане задавати тон. Давати моральну оцінку може тільки той, хто для цього має моральне право. Повернути козаку право називатися лицарем православ’я якоюсь мірою є відновленням історичної справедливості”.
Під час семінару було обговорено тексти нової редакції Козацької Присяги, редакцію Внутрішнього Статуту козаків. Ухвалено рішення узагальнити і застосувати досвід Запорізької єпархії з організації молодіжних шкіл “Джур”, яким уже виповнилося 20 років. Випускники цих шкіл стали гідними козаками та громадянами.
Зазначено, що розпочав роботу інтернет-сайт Синодального відділу (www.kazakprav.org.ua). Відтепер кожен, хто цікавиться, зможе отримати вичерпну інформацію про життя всіх єпархіальних відділів, що відповідають за опіку над козацтвом України.
По завершенні обох заходів відбулося Козацьке Коло (Козаче Коло), в якому, крім козацьких отаманів і військових духівників, узяли участь Почесний президент всесвітньо відомої авіадвигунобудівної корпорації АТ “МОТОР СІЧ”, народний депутат, Герой України В’ячеслав Богуслаєв і народний депутат Сергій Кальцев, який представляє у Верховній Раді виборчий округ № 75, до складу якого входить і селище Верхня Хортиця, а також голова Запорізької обласної ради Віктор Межейко, начальник управління внутрішньої політики Запорізької облдержадміністрації Володимир Головешко, голова Громадської ради при Запорізькій ОДА депутат облради Олександр Бабич та ін.
Секретар ІХ-го засідання РАУ оголосив резолюцію засідання Ради, а головуючий на засіданні Ради, з благословення Високопреосвященнішого Луки, вручив текст законопроєкту “Про козацтво України” народним депутатам.
В’ячеслав Олександрович і Сергій Федорович високо оцінили законотворчу роботу, виконану керівниками найавторитетніших і наймасовіших козацьких об’єднань нашої країни. Народні депутати запевнили отаманів, що після юридичної експертизи зроблять усе можливе, щоб проєкт Закону “Про козацтво України” було внесено до парламенту від імені самого Президента України, причому якомога швидше.
Насамкінець, Його Високопреосвященство як керівник профільного Синодального відділу, наголосив, що зроблено ще один крок на шляху зміцнення козацтва України. Отамани своєю чергою звернулися до Запорізького архієпископа з проханням про канонізацію кошового отамана Петра Калнишевського, а В’ячеслав Богуслаєв підніс Його Високопреосвященству старовинну ікону Георгія Побідоносця, виконану в характерній українській манері іконографії.
Після закінчення офіційних заходів учасників і гостей порадували показові виступи кінного театру ВФ “Спас”.
Р.S. Відрадно, що члени Ради отаманів України вкотре продемонстрували розуміння спільності козацького майбутнього, поступившись особистими амбіціями і сьогохвилинними вигодами заради добра для всіх козаків України незалежно від приналежності до тієї чи іншої козацької організації. Ну а тим, хто розраховує, що за них усе зроблять “добрі дядьки”, час задуматися, як би не довелося дивитися на святковий пиріг із вулиці.
НА ЗНІМКАХ: реєстрація учасників; отаманам подобається “Слов’янка”; молебень у Свято-Покровському храмі; учасники виїзного засідання Синодального відділу; робоча дискусія; на Козачому Колі.
Під’єсаул Сергій ГРИГОРЬЄВ, начальник прес-служби Спілки козаків України “Військо Запорозьке”, полковник Геннадій ТИМКІВ, начальник адміністративно-будівельної служби СкУ-“ВЗ”, фото авторів.