Козаки-мусульмани в “Гуляй-місті”

0 minutes, 5 seconds Read

Вільним козацьким духом повіяло з берегів уральської красуні Ками-річки. Три дні над її просторами в широкому полі лунали козацькі пісні, команди похідних отаманів і традиційне хорове козацьке: “Любо!”. 9-11 липня поблизу міста Чайковський (південний захід Пермського краю) проходив Другий традиційний похідний фестиваль козаків “Гуляй-город”. Засновником і організатором заходу виступив Прикамський окремий козачий округ, у складі якого сьогодні налічується сім козацьких юртів, зокрема й Мусульманський (екстериторіальний) юрт на чолі з отаманом, сотником Тагіром Ількаєвим, який водночас є і першим заступником муфтія Пермського краю.

Перша мусульманська козача сотня в Росії з’явилася 2004 року на території Пермського краю. На урочистій церемонії підписання Угоди про співпрацю з Прикамським окремим козачим округом голова регіонального Духовного управління мусульман Мухаммедгалі Хузін нагадав, що в дореволюційній Росії вже існували козацькі формування мусульман – тільки башкирських козаків на початку XX століття налічувалося близько 100 тисяч осіб. “Ми хочемо показати приклад того, як можна служити Вітчизні, не порушуючи духовних традицій своїх предків”, – заявив муфтій. Цей день по праву можна вважати днем відродження мусульманського козацтва в Росії, історія якого багата подіями і гідна наслідування. Взяти хоча б окреме козацьке Башкирсько-мещеряцьке військо, що існувало на території Південного Уралу з 1798 до 1865 рр. Відомо, що чисельність мусульман у війську в середині XIX ст. становила майже 13 відсотків. В Уральському козачому війську до 1882 р. був Окремий башкирський кінний полк. Спроби відродження окремого башкирського війська були зроблені в період Громадянської війни. Спочатку башкирські частини билися на боці білих, пізніше – на боці червоних. Особливо прославилася Башкирська кавбригада Муси Муртазіна. Прекрасно показали себе башкирські козаки і в другу світову війну, борючись у складі Башкирської кавдивізії.

Сучасні прикамські козаки-мусульмани по праву вважають себе продовжувачами козацьких традицій своїх предків. Будучи мусульманами, вони здійснюють намази, готують їжу відповідно до ісламських традицій, а під час священного місяця Рамадан дотримуються традиційного посту. І, як і решта козаків, ведуть активну суспільно значущу діяльність: працюють із молоддю, організовують літні підліткові табори, допомагають правоохоронним органам в охороні порядку. І беруть участь у таких заходах, як козачий похідний фестиваль “Гуляй-город”.

Спортивні змагання (бої на ножах, метання сулиці, підняття гир, перетягування каната, футбол і боротьба) змінювалися семінарами та майстер-класами, а 10 липня відбулося Коло козаків Прикамського окремого козацького округу, на якому обговорювали нагальні проблеми прикамського козацтва та ухвалили зміни до Статуту організації.

Джерело: http://www.islamnews.ru/news-25359.html

Similar Posts